Font Size

Cpanel

A történet

ap21Áporka

 

 

Szeretett kis falunk Budapesttől   34 km-re délre található.

Ha az 51-es fkl-i útról betérünk a községbe, egy rendezett, gondozott településre érünk. Régen tipikus egyutcás kialakítású volt, de az idők során újabb utcákkal bővült, így ma már nem lehet viccelni az áporkaiakkal, hogy -melyik utcában lakik a pék?

Áporka helyzetét nem csak a fővárostól való távolsága és iránya adja, hanem a Soroksági-Duna-ág melletti fekvése is.

Településünk történelmét visszavezethetjük az őskorig.

A Magyar Nemzeti Múzeum munkatársai bronzkori urnasírokat, valamint egy honfoglalás kori lovas katona maradványait tárták fel, lovával együtt.

Helyileg az elődök a Duna-parton telepedtek le, de a folyamatos árvizek miatt innen távolodva, biztonságosabb helyre , míg végül a folyóágtól két kilométernyire, a mai helyre költöztek.

Az Áporka név eredetére vonatkozóan többféle elmélet látott napvilágot. Van,aki az Apor személynévből keletkezteti. A Magyar Utónévkönyvben a szerző ,Ladó János az Árpád férfinév egyik becézett alakjaként említi Áporkát.

A középkorban még Bialként említik egyes okiratokban, de Szentkirályként is előfordul ez a terület. Az Áporka településnév 1701-ben kerül lejegyzésre,   I. Lipót császár adománylevelében. Érdekesség, hogy a Szentkirály elnevezés a község egy területére vonatkozóan a mai napig használatos. A hagyomány szerint e terület Szent László birtoka volt. Utána a Zrínyiekhez, majd Savojai Jenőhöz a zentai csata hőséhez került. Tulajdonosok még utána a Grassalkovichok, akik a Wattay családdal cserélték el Gödöllőért.

 

A történelem folyamán Bial, majd Áporka hol eltűnik, hol újranépesül.

1715-ben még lakatlanként szerepel, de gazdasági és vallási okok miatt a túlnépesedett   északi részekről   elindul a vándorlás a néptelen alföldi területek felé.

Áporka az 1700-as évek dereka körül lesz ismét népiességgel rendelkező település, s azóta folyamatosan az is maradt. Bars és Hont megyéből vándorolnak ide magyar, református, kisnemesi családok. Innen ered az 1761-ben használt pecsét felirata „Nemes Áporka Helség   1761„ Mivel Áporka lakosai mind nemesek voltak, a pecséten, majd az 1990 után megalkotott címeren is, - az előírásoknak megfelelően, - jogosan szerepel az egész alakos , lovát ugrató huszár képe.

 

Áporka újkori történelméből kiragadva, Kossuth Lajos és Áporka kapcsolatát kell   említeni. Korteskedése alatt szövetséget kötött az áporkaiakkal, akik szavazatukról biztosították őt.

A Tanácsköztársaság idején helyben földet osztottak. Majd „Földet vissza nem adunk! „transzparensekkel vonultak fel Pesten az áporkaiak.

Az I. világháború áldozatainak emlékére szobrot állítottak, melynek talapzatára a II. világháború áldozatainak neve is felkerült.

1945 után megalakult a Vörös Csillag, majd az Aranykalász Mezőgazdasági Szövetkezet, végül az Egyetértés név alatt dolgoztak tovább,míg a Kiskunlacházi KISKUN Mgtsz-szel össze nem vonták.

A tsz-ek létrehozása, ennek megítélése kettős volt, hiszen az önálló gazdálkodók beléptetése negatívként hatott rájuk, de általa a sok nincstelen élete lehetősével találkozott. Az uradalmi birtokokon dolgozóknak semmijük nem volt, így veszíteni valójuk sem. A szövetkezetben dogozva a maguk jövőjét is építhették.

Később a segédüzemágak a szakmával rendelkezőket is foglalkoztatták helyben.

A tanács juttatott telkekkel segítette a szentkirályi cselédlakásokból kikerült emberek önálló otthonteremtését.

1956 kisebb eseményekkel vonult át a községen, ami a politikát illeti, de az árvíz komolyan fenyegette a falut. A kiöntött Duna a kertek alját mosta.

 

A helyi emberek megélhetését több forrás biztosította.

A szövetkezet, de a környék nagy gyárai, foglalkoztatták őket.

A Csepel Autógyárba, a Pest vidéki Gépgyárba, a Soroksári úti Fegyvergyárba, mint elsődleges munkahelyre sokan ingáztak a községből, otthon pedig a második gazdaság várta őket. A főállás mellett a saját gazdaságban kertészkedtek, fóliáztak.

 

Áporkán mindig meghatározó volt a kertészkedés. Konyhakerti növényeket, paprikát, egyebeket termeltek, amit a környékbeli piacon, később helyben, felvásárlónak adtak el.

 

1970-től közigazgatásilag Kiskunlacházával alkottunk közös tanácsot 1990-ig, a rendszerváltásig.

 

Az önálló közigazgatás jóérzéssel és megelégedéssel tölti el az embereket, hiszen maguk tervezik és intézik településük sorsát. Ennek jeleit látjuk abban is , hogy ma teljes közműellátottság van. Az alapvető ellátások túlmutatnak egy kis falu megszokott lehetőségein.

 

1945 előtt egyházi iskola működött, amely összefogta az onnan kikerülőket is.

A Dalárda, a műkedvelő csoport előadásait a környék településeire is elvitték. A háború után, a mai napig nyolcosztályos, önálló iskola, és óvoda is működik Áporkán.

Önálló háziorvosi körzet látja el az embereket. A szépen felújított fogorvosi rendelő egyelőre várja az orvosát.

A közművelődésnek otthont adó Végh György közösségi ház széles palettával áll rendelkezésre.

A helyi rendezvények híresek, hiszen az 1300 fős lakosság létszámának többszöröse is összejött már egy-egy évenkénti Áporka Napokra.

A szüreti felvonulás őrzi a hagyományt., a néptánccsoport lelkes előadásaival szintén.

A Márton-nap, a gyermeknap kihagyhatatlan eseménnyé nőtte ki magát. Mindegyikre szívesen fogadjuk a környék lakosságát is, hiszen az iskolába Kiskunlacházáról, Majosházáról is járnak gyerekek. Ez közelebb hozza a szomszédokat. Könyvtár, önkormányzati sópince , áll rendelkezésre, de mintegy hiánypótlásként kávézó is.

Azért hiánypótlásként, mert a faluban nincs egyetlen kocsma, italbolt sem.

A kávézó jó találkozóhely, ahol színvonalasan, kényelmesen elüldögélhet bárki.

Három kisbolt biztosítja az alapvető ellátást,, de a közeli lacházi TESCO, a szigetszerntmiklósi üzletek sora éppúgy. Budapest sincs messze, így ebből a szempontból is élvezzük a főváros közelségét.

A rendszerváltás óta szinte minden pályázaton részt vesz a község, így szép, rendezett, felújított középületeink vannak A virágos közterületek és rendezett porták a lakosság szép iránti igényének kifejezői. A Polgárőrség, a kamera rendszer a lakosok vagyonát, épségét őrzik.

Áporka igazán élhető település, azért is költöznek ide szívesen. Csendes, kellemes lakhely, de elérhető közelségben emelt szintű ellátás és számtalan munkahely is. Testvértelepülésünkről, Erdélyből számos család telepedett le itt, új színt hozva a valamikori zárt közösségű faluba.

 

Visszatérve a leírás elejére, aki betér kis falunkba, ajánljuk figyelmébe egyetlen templomunkat. A klasszicizáló, késő-barokk református templom 1785-ben épült. A nemrég felújított épület a község büszkesége. Mellette a már említett szobor a világháborúk hőseinek nevével, de érdekes lehet a temetőben még fellelhető kopjafák látványa is.

A középületek, a javított főút, a parkok, a virágos zöldterületek teszik kedvessé és otthonossá Áporkát.

A faluban tett séta végén a Dunára kijutva, egy egysoros, rendezett üdülőterületre jutunk. Valamikor hétvégi házként szolgáltak, ma sokan itt laknak és innen járnak akár a fővárosba dolgozni. A Dunapart szerves része a településnek. Fejlődése a község büszkesége, hiszen Áporka dunaparti település volt és maradt is.

A jövőbeli tervek között szerepel pihenőhely kialakítása a vízparton, önkormányzati stég felállítása, hogy bárki élvezni tudja e páratlan környezetet. Hókonyaink -melyek egy együttes életterek a vízi növények és állatok számára, a nyugodt, háborítatlan folyó tartozékai és jerlképei.

Áporka büszke a múltjára, annak jó és kevésbé jó részeivel együtt. Nem feledjük,hiszen részünk és belőle merítünk erőt. További terveink között szerepel megőrizni a jelen és jövő generációnak mindazt, amit még lehet. Tárgyakban, emlékekben. Jól tették őseink,hogy ezt a helyet választották lakhelyül, és ragaszkodtak hozzá a történelem viharaiban is. Mi pedig tovább építjük, szépítjük, hogy jó legyen itt élni mindenkinek.

 

 

 

Közösségi oldalak

polgkoszontoxxx facebook yt   

Választás 2024

Elektronikus Ügyintézés

elugy banner 2

Bankkártyás számlabefizetés

 

Elérhetőségeink:

06-24/409-161 
0-630-627-5623
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.

2338 Áporka Petőfi Sándor u. 32.

 

 


cimer hatter nelkuli 2

 

Ügyfélfogadás:

Hétfő: 8,00 – 16,30-ig

Szerda: 8,00 – 16,30-ig
Péntek: 8,00 – 12,00-ig
Ebédidő: 12,00 – 12,30-ig