Font Size

Cpanel

Tájékoztatás a szúnyoghelyzetről

Az érintett Csepel-szigeti és Kis-Duna menti Önkormányzatok idén is megszervezték a szúnyoglárvák, és a felnőtt egyedek (imágók) irtását a Kis-Duna mentén. Miért van mégis ez, az emberemlékezet óta legnagyobb fertőzöttség? Hiszen az árvíz közvetlenül nem érintette térségünket, mégis a szakértők szerint több milliárd egyed kel ki naponta! Az emberemlékezet óta nem látott helyzet oka több tényező szerencsétlen egybeesése. 

A sok téli csapadék okozta belvíz és a folyók magas vízállása miatt jelentős területeken alakult ki a szúnyogok szaporodásának kedvező élettér. A tavasszal beköszöntő korai nyárias időjárás miatt, az említett pangó vizekből vett minták alapján megállapítható, hogy a korábbi adatokhoz képest emelkedik az egy liter vízben számolt szúnyoglárvák mennyisége az ország több területén is. Ez még önmagában nem okozta volna ezt a katasztrofális helyzetet. Településünk úgy ahogy a többi – régebben a CSÖT-ben együttműködő – település is felkészült a szokásos késő tavaszi, nyári védekezésre. Mint ahogy arra bennünket a törvény kötelez, közbeszerzési eljárást írtunk ki mind a légi, mind pedig a földi géppel végzendő gyérítésre.
A közbeszerzési eljárás nyertese a szakértő javaslata szerint a Csepel-sziget és Környéke Többcélú Önkormányzati Társulás területén a légi és földi kémiai imágógyérítést, valamint a földi lárvagyérítést, az érintett településekkel egyeztetve és összehangolva, először 2013. május 15-17. között, a napnyugtát megelőző időszakban végezte volna. Azonban az árvízi helyzet miatt a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság légtérzárlatot rendelt el a Duna mentén, ezzel megakadályozta a menetrendszerű szúnyoggyérítés lebonyolítását. A földi, géppel történő ködösítés is elmaradt, mert önmagában a víz kezelése nélkül annak hatékonysága nem lett volna kielégítő. A szúnyoggyérítésre is vonatkozik, hogy a nem optimális időszakban végzett munka hatékonysága sokkal gyengébb lesz, bár az első földi védekezésre június 14-én sor került, önkormányzati költség terhére. Az első légi kezelés június 19-én történt, melyet a kormányzati kárenyhítési program keretében a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság rendelt meg és finanszírozott.
Észlelve e rendkívüli helyzetet, ahogy az első két beavatkozás relatív eredménytelenségét észleltük folyamatos védekezésre kértem fel a közbeszerzési eljárás nyertesét, az organizációt végző szigetszentmiklósi Polgármesteri Hivatal által. Sajnos ezen a héten – legalábbis a hét első felében – a kedvezőtlen időjárási helyzet, azaz a túl erős szél és a hatékonyságot rontó gyakori csapadék nem teszi lehetővé újabb beavatkozás elvégzését. Mindamellett felkértem a szervezőket, hogy amint lehetséges teljes erővel kezdjék meg a védekezést és a területeken legalább háromnaponta történjen beavatkozás. Most már, mivel a tavaszi kezelés elmaradt, sokkal több és naponta kelő imágókkal kell megküzdenünk! Mivel a lárvák elleni védekezésre nem került idejében sor. A vis maior helyzet miatt előálló költségnövekedést önkormányzatunk – vélhetőleg a többi érintett települési önkormányzattal együtt – vállalná, hiszen az már bizonyosnak látszik, hogy a 2013. évre tervezett 4 légi és 4 földi beavatkozás nem lesz elégséges. Ennek érdekében kezdeményeztem rendkívüli ülés összehívását is ha adminisztratív okok miatt az szükséges.
Tudom, hogy mindez nem nyugtatja meg azokat, akik a szúnyoginvázió miatt nem tudnak a kertjükbe kimenni, illetőleg több ezer forintot költenek vegyszerekre. Sajnos azonban az igazságnál és a valóságnál többet vagy mást nem mondhatok.

Dr. Kovács Tibor
polgármester

Közösségi oldalak

polgkoszontoxxx facebook yt   

Választás 2024

Bankkártyás számlabefizetés

 

Elérhetőségeink:

06-24/409-161 
0-630-627-5623
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.

2338 Áporka Petőfi Sándor u. 32.

 

 


cimer hatter nelkuli 2

 

Ügyfélfogadás:

Hétfő: 8,00 – 16,30-ig

Szerda: 8,00 – 16,30-ig
Péntek: 8,00 – 12,00-ig
Ebédidő: 12,00 – 12,30-ig